Investiční životní pojištění vznikalo jako nástupce kapitálových životních pojistek v době, kdy investovat přes Investiční společnosti nebylo běžné. Pojišťovny v letech 2002 a 2003 přišly na trik, jak získat větší příliv kapitálů od klientů, a tak zkombinovaly krytí rizik (pojištění) a investicemi (spoření). Paradoxně klienti více slyšeli na spoření a tento produkt si uzavírali.

Je pravdou, že v té době nebylo obvyklé investovat přímo přes investiční společnosti a nákladově tak obejít pojišťovnu.

Nicméně jsme o cca 15 let dále v době, kdy je možné na trhu investovat přes investiční společnost mnohem více flexibilně a s menšími náklady.

Nevýhody investování přes pojišťovnu:

Závazek měsíčního placení

Prostě musíte platit, i když se vaše finanční situace zhorší nebo i když se to na kapitálovém trhnu moc nevyplatí. Samozřejmě už pojišťovny mívají zproštění od placení, ale k tomu musíte vyřizovat papíry a tím můžete mít více práce než užitku.

Ztráta flexibility

Pojišťovny mají rády všechno ohlášené, jakékoliv změny písemně.

Náklady

Investovat přes pojišťovnu, která nebyla založena k tomuto účelu a využívá nástrojů jiných společností? Opravdu se to vyplatí a nebo se vyplatí jí obejít? To si musíte určit sami.

Vstupní poplatek

První dva roky platíte poplatek. Pokud budete chtít vybrat své naspořené peníze po dvou letech, prostě je nedostanete. Po třech letech toho tam taky moc nebude. A za 10 let? Kdo ví, co v té době bude.

Životnost pojistky

V minulých letech statistiky říkaly, že průměrně investiční životní pojištění „vydrží“ 7 let. Tento trend se již změnil a odborníci odhadují 3 a půl roku. Jinými slovy co tři a půl roku se vyplatí svou pojistku zrušit nebo výrazně modifikovat (na trhu jsou levnější pojistky, s lepším krytím apod.). Pojišťovny se v dnešní době předhánějí konkurenceschopnými pojistkami a mění trh co tři měsíce. Mění i cenu.

Závěr

Záleží jen na vás a na vašich hodnotách, co je pro vás důležité. Větší flexibilitu vám dá spíše životní pojištění bez investiční složky a k tomu můžete svou investici směřovat do podílových fondů, komodit, realit či kryptoměn. Můžete investovat více podle ekonomických cyklů a vydělat.