Coronavirus je teď velmi diskutované téma. Není se čemu divit, ovlivní nás všechny. Nejenom jednotlivce, ale i i firmy a především státy.

Černá labuť jménem Coronavirus

V roce 2008 proběhla tzv. finanční krize. Ona to nebyla tak úplně krize, protože tuto situaci nenechali pořádně vypuknout. Respektive se projevit. Velkou investiční banku Lehman Brothers „zachránili“ natištěnými penězi a to samé udělali s pojišťovnou AIG. Krize jako taková vlastně nenastala. Posunuli problém do budoucnosti.

Od té doby se peníze (měna) tiskne, tiskne a tiskne. Dluhy se navyšují a navyšují. Kdy tato bublina splaskne a jak?

V tom nám jistě pomůže Coronavirus. Jestli je to přirozený virus nebo virus z laboratoří pro oslabení určité ekonomiky, to už je možná v tuto chvíli jedno. Svůj úděl plní a plní ho velmi dobře.

Problém ve firmách

Představte si, že firma má 100 zaměstnanců, nějaké firemní dluhy a klienty. Ze 100 lidí se nakazí 20 a buď onemocní nebo dokonce zahynou. Tito pracovníci měli určitou odbornost, která se nedá naučit za týden. Firma nemá lidi.

Co zakázky? Ty ubyly. Proč? Ubylo klientů (někteří jsou nakaženi) a obecně lidé se bojí a tak přestávají utrácet.

Co firemní dluhy? Ty tady stále jsou. Ty se nevypařily. Obrat a tím pádem i zisk firmy poklesl. Dluh nikoli. Jak to firma ustojí? To záleží na ní, nicméně je zřejmé, že nebude sama.

Ohrožené trhy

Lidé ve strachu přestanou utrácet. Přestanou být tak zhýčkaní, jako v posledních letech zhýčkaní byli. Omezí návštěvy restaurací – však doma se dá také uvařit a dokonce levněji, omezí cestování, omezí zážitky a veškeré služby, které jsou nadstandardem a v zásadě nejsou potřebné. Potřebné zůstanou potraviny, energie a zdravotní péče. Spotřební průmysl, jenž si zvykl na neustálé utrácení, začne mít velký problém. Lidé odloží nákup nového automobilu, nové kabelky či nového parfému. Reálně to nepotřebují. Potřebují přežít a zvládnout splácení hypotéky. Pokud nezvládnou splácet hypotéky, začnou mít banky a reality problém. Dokonce i v Praze. Nabídka bude daleko větší než poptávka a cena nemovitostí půjde dolů. Bez ohledu na to, co mnozí finanční poradci tvrdili.

 

Příčina problému – nezdravá ekonomika a globální zadluženost

Coronavirus je pouze spouštěčem. Problém je dlouhodobě úplně někde jinde. Problémem je neustálé zadlužování. Nejenom v domácnostech, ale i firmách a státech. Spoléhání na lepší zítřky, kdy se nám dluhy budou splácet dobře. Co když ale nenastanou?

V dobách blahobytu je rozumné si vytvářet rezervy. Naše ekonomika (centrální banky) si v dobách blahobytu vytvářela dluhy. Měna se tiskla a zadluženost bohužel rostla.

Co můžeme udělat na individuální úrovni?

Nebýt naivní. Nemít růžové brýle na očích a nespoléhat na spasitele či růžovou budoucnost. Být alespoň trochu připraveni. Lepší je být připraven než překvapen. Mít rezervy a zásoby. Taky nějaké drahé kovy. Ale o tom jindy.

 

Coronavirus

Je krásným spouštěčem, který nám má ukázat, jak je finanční systém křehký. Také nám má ukázat, jak dětinské je neustále zadlužování a přitom spoléhání na růžové zítřky.

Spoření do zlataSpoření do stříbraPotřebujete dárek? Mince to jistí