Příchod dítěte je naprosto nová životní zkušenost, při které je těžké soustředit se na finanční stránku věci. Kvůli nadšení z nového přírůstku do rodiny často zapomenete na veškeré finanční zábrany. Nicméně náklady na výchovu dítěte jsou vysoké! Proto vám přinášíme následujících 8 praktických způsobů, jak se na příchod dítěte řádně finančně připravit.

  1. Zmapujte své finance

Před tím než se rozhodnete založit rodinu a mít děti, byste měli zcela přesně vědět, jaká je vaše finanční situace. To znamená plánovat si detailní rozpočet a vědět za co a kolik utrácíte.

  1. Splaťte dluhy

Pokud máte dluhy ještě před příchodem dítěte, je tu velká pravděpodobnost, že s jeho narozením se vaše zadlužení ještě zvětší. V ideálním případě byste se měli ze zadlužení dostat ještě před příchodem dítěte (s výjimkou hypotéky). Nezadlužená domácnost přispívá k šťastnému rodinnému životu bez zbytečných finančních starostí.

  1. Vybudujte si 6-8 měsíční finanční rezervu

Ještě před tím než budete mít dítě, je vybudovat 6-8 měsíční finanční rezervu. Nikdy nevíte, co se po narození dítěte může přihodit – váš partner přijde o práci, nabouráte auto, vytopíte byt,… S finanční rezervou se budete cítit jistější a nezaskočí vás nečekané výdaje navíc. Abyste rozhodli přesnou částku rezervy, jednoduše vynásobte vaše měsíční výdaje 6-8 krát – právě tolik byste měli našetřit.

  1. Vytvořte si účet na výdaje spojené s mateřstvím a novým potomkem

Založte si speciální „dětský účet“ ještě před tím, než budete mít miminko. Ušetřené peníze na tomto účtu vám poslouží k nákupu mateřského oblečení, uhrazení zvláštní lékařské péče nebo dalších výdajů spjatých s mateřstvím a rodičovstvím. Díky finanční připravenosti se zbavíte zbytečného stresu a budete se moci plni soustředit na nový přírůstek do rodiny.

  1. Rozhodněte se o denní péči pro vaše dítě

Předem s vaší drahou polovičkou proberte, jakým způsobem budete o dítě pečovat. Můžete vy nebo váš partner zůstat s dítětem doma na mateřské? Nebo raději zvolíte jiný způsob denní péče – jesle, babičky, chůva,… Všechny tyto varianty mohou dramaticky ovlivnit vaše finance. Jestliže prodiskutujete vaše možnosti zavčasu, budete se moci připravit na finanční změny a minimalizovat zbytečné obavy.

  1. Finanční plán nanečisto

Než budete mít dítě, odhadněte, kolik za něj měsíčně utratíte a přidejte si „dítě“ do vašeho rozpočtu. Jakmile jste udělali tento finanční odhad, začněte danou sumu ukládat na oddělený účet. Tímto způsobem jednoduše zjistíte, jak bude finanční stránka vašeho života vypadat po příchodu dítěte. Pokud bude váš rozpočet příliš napjatý, musíte před narozením potomka udělat více finančních změn a efektivněji plánovat rozpočet. Navíc peníze, které si „nanečisto“ ukládáte na oddělený účet, mohou být posléze použity na dětské výdaje.

  1. Odpovězte si na otázky o škole a vzdělání

Promluvte si s vaším partnerem o tom, zda chcete vaše děti posílat do veřejné či soukromé školky/školy. Proberte vzdělání vašich dětí celkově (střední a vysoká škola, zájmové kroužky apod.) Možná vám připadá předčasné hovořit o škole vašich dětí ještě před jejich narozením, ale co se vzdělání týče, nikdy není příliš brzy začít na něj šetřit. Možnost vzdělání a finanční podpora během studia je to nejcennější, co můžete dětem poskytnout.

  1. Mluvte s dalšími novopečenými rodiči

Přidejte se do skupiny novopečených rodičů (osobně nebo on-line), kde budete s ostatními moci probrat rady a triky jak se finančně udržet nad vodou. Je skvělé mít „mentora“, který vám předá důležité poznatky. Zjistěte co nejvíce užitečných informací. Osobní komunikace přidává zvláštní a unikátní rozměr a je stokrát účinnější, než čtení suchých informací z knih o mateřství.