Určitě to znáte- žijete v podnájmu a říkáte si, že je zbytečné platit do kapsy někomu jinému a že by bylo lepší platit bydlení své. Podporuje to i pocit, že něco vlastníte, že je to vaše.

Před tím, než do toho velkého životního kroku půjdete, na papír (A4) si napište výhody a nevýhody a společně se pojďme podívat na podstatu nemovitostí a hypotéky. Uvědomte si pár věcí:

Hypotéka vás vlastní

Mnohem více, než vy svou nemovitost. Podívali jste se na to tímto způsobem? Musíte splácet nezávisle na tom, zda dům máte či nikoliv. Nemovitost až do konce splácení navíc patří bance (zkuste 3 měsíce nezaplatit a uvidíte :). Dobrovolně jste jí totiž nemovitost zastavili.

Změna úrokových sazeb

Je fixace jistá? Banka může v průběhu hypotéky měnit úrokové sazby. Pozor, to i v době fixace – viz obchodní podmínky banky. Banka může změnit obchodní podmínky – věděli jste to?

Pravidelná údržba

Nemovitost je příjemné vlastnit, méně příjemné je jí pravidelně opravovat či rekonstruovat. Jak by přeci vypadala, kdyby jste do ní „nedával další a další peníze v průběhu deseti dvaceti či dokonce třiceti let?

Úroky

Zaplatíte na úrocích ještě víc, než je cena či hodnota domu. Ano, můžete namítnout, že cena časem vzroste. Roste podle ekonomického cyklu a podle množství peněz, které je v oběhu. Historie může naznačit, kdy poroste a kdy bude klesat, kdy je bublina a kdy je po pročištění, tudíž nemovitosti jsou „ve slevě“.

Nemovitost je pasivum

Tato definice je známá od Roberta Kiyosakiho a říká: z podstaty věci je aktivum něco, co vám peníze přináší a pasivum něco, co je bere. Opravdu Vám Vaše nemovitost měsíc co měsíc peníze dává nebo spíše bere?

Shrnutí

Vše má své pro a proti a důležité je říci, že neexistuje špatná investice. Existuje jen provedená investice ve špatném čase a za špatných podmínek. Bohužel to dělá drtivá většina.

Hypotéka je nástroj stejně jako kladivo či cokoliv jiného. Může pomoci člověku nebo ho může „zruinovat“.