Co všechno je potřeba a jak vlastně vypovědět stavební spoření?

 

Výpověď

Výpovědní lhůtu mají stavební spořitelny čisté 3 měsíce. Co to znamená? V polovině ledna podáte výpověď a dorazí na danou stavební spořitelnu, od prvního února začne běžet jejich výpovědní lhůta a stavební spořitelna má čas do konce dubna s posláním peněz (čisté 3 měsíce = únor, březen, duben).

Tip
Pokud peníze potřebujete ihned, je možnost je dostat do cca 3 týdnů za předpokladu, že si založíte nové stavební spoření. Pokud do tohoto kroku půjdete, nechte si založit nejnižší cílovou částku, což je 100 000 kč, protože se zde platí poplatek 1%, což je 1000 kč. Kdyby jste se nechali „ukecat“ na vyšší cílovou částku, tak vás to bude stát více. Zeptejte se především na to, zda-li musíte nějaké peníze a novou smlouvu převádět (jestli je to součástí podmínky rychlejší výplaty) a pokud ano, tak zvolte nejnižší možnou částku. Jakmile vám peníze přijdou na účet, můžete jít na pobočku a nové spoření zrušit.

V současné době se stavební spoření moc nevyplatí (roční udržovací náklady okolo 250-300 kč, nízký úrok, vázací doba 6 let apod).

 

Výpověď ve vázací době šesti let

Pokud potřebujete ukončit dříve a nedosáhli jste ještě vázací doby 6ti let, pak vás to bude něco stát. Často stavební spořitelny mají poplatek 0,5% z cílové částky, kterou je potřeba zaplatit.

Také je potřeba vědět, že přijdete o státní podporu a úroky z ní.

Je to „daň“ za předčasné ukončení a nedodržení lhůty šesti let.

 

Formulář výpovědi

Buď zajdete na pobočku (pokud ve vašem městě je) a nebo pošlete formulář výpovědi s ověřeným podpisem (lze udělat i na poště, kde je Czech point).

Univerzální výpověď si můžete stáhnout zde ve formátu docx: výpověď stavebního spoření a zde ve formátu pdf: výpověď stavebního spoření