1.Trvalý platební příkaz

Pokud máte platit za nájem 5.000 Kč každý měsíc, nejjednodušší způsob je nastavit trvalý platební příkaz. Trvalý příkaz lze nastavit jak v bance (za poplatek) tak i zdarma přes internetové bankovnictví.

Při zadávání trvalého příkazu se setkáte s těmito údaji:

  • Číslo bankovního účtu příjemce
  • Částka v Kč
  • Variabilní symbol – unikátní číslo od dodavatele, tím se identifikuje Vaše platba
  • Specifický symbol – málo používané číslo, také unikátní identifikace od dodavatele
  • Konstantní symbol – bankovní identifikátor typu platby, před vstupem do EU byl povinný. Dnes se s ním setkáte málokdy
  • Den provedení platby – nastavujete, který den v měsíci se má platba provést. Když to bude víkend či svátek platba proběhne před/po.
  • Poznámka – další způsob identifikace platby, slouží spíše pro Vás, ale vidí ho i příjemce platby
  • Opakování – pokud se platba neprovede, nastavujete, za jak dlouho se má opakovat
Formulář pro zadání trvalého příkazu z internetového bankovnictví

Formulář pro zadání trvalého příkazu z internetového bankovnictví

 

Trvalé příkazy doporučuji nastavit maximálně týden po výplatě. Je rozumné nastavit příkaz  nejdříve na nejdůležitější platby a na další den ty méně důležité pro případ, že by z nějakého důvodu byl nedostatek financí na provedení důležité platby. Například nájem, záloha na elektřinu či plyn jsou velmi důležité platby oproti spoření.

Na základě tohoto pravidla zřejmě vznikl vtip, že “Měsíc se dělí na dvě části, jeden týden po výplatě a tři týdny před výplatou“.

2. Inkaso

Inkasní platba je další typ pravidelné platby.  Na rozdíl od trvalého příkazu, kde definujete určitou částku, například 5.000 Kč, inkasem povolíte konkrétnímu účtu sáhnout si na Váš účet a strhnout si částku do Vámi nastaveného limitu. Ovšem je třeba nastavit limit tak, abyste nad účtem měli kontrolu. Například pokud je Váš průměrný účet za mobilní telefon 350 Kč, nastavíte limit inkasa na 450 Kč. V případě, že účet za telefon bude nečekaně 3.000 Kč, potom platba neprojde a budete  muset částku zaplatit jednorázovým platebním příkazem nebo se domluvit na splátkách. Tímto nastavením si hlídáte, aby Vám prošly všechny důležité trvalé platby a inkasa za měsíc

U inkasa nastavujete:

  • Číslo bankovního účtu příjemce
  • Limit v Kč
  • Variabilní symbol – unikátní číslo od dodavatele, tím se identifikuje Vaše platba
  • Specifický symbol – málo používané číslo, také unikátní identifikace od dodavatele
Vzor formuláře pro souhlas s inkasem

Vzor formuláře pro souhlas s inkasem

3. Jednorázový platební příkaz

Jednorázový platební příkaz se nejčastěji používá k zaplacení nákupu zboží. Můžete tak platit i roční poplatek za nějakou službu nebo prostě jen někomu posíláte peníze. Vše funguje stejně jako trvalý platební příkaz, jenom zde nezadáváte opakování platby.  Tímto způsobem se často platí nákupy na eshopech, když zvolíte možnost „ bankovní účet „.

Při zadávání trvalého příkazu se setkáte s těmito údaji:

  • Číslo bankovního účtu příjemce
  • Částka v Kč
  • Variabilní symbol – unikátní číslo od dodavatele, tím se identifikuje Vaše platba
  • Specifický symbol – málo používané číslo, také unikátní identifikace od dodavatele
  • Konstantní symbol – bankovní identifikátor typu platby, před vstupem do EU byl povinný. Dnes se s ním setkáte málokdy
  • Poznámka – další způsob identifikace platby, slouží spíše pro Vás, ale vidí ho i příjemce platby

Zadání jednorázového platebního příkazu přes Internetové bankovnictví

Zadání jednorázového platebního příkazu přes Internetové bankovnictví

4. Platba platební kartou

Nebudu zde rozlišovat platbu debetní a kreditní kartou, princip placení je pro oba typy karet stejný. Jediný rozdíl je v tom, že u debetní karty platíte svými penězi, které máte                 na bankovním účtu a u kreditní karty platíte penězi banky “na dluh”.

4.1 Platíme kartou pomocí terminálu (POS)

Platební terminál je dnes v téměř každém obchodě. Vložíte do terminálu kartu, potvrdíte částku a zadáte PIN. Jedná se, v současnosti, o nejčastější způsob placení.. Tento typ platby Vás (až na vyiímky) nic nestojí, ale každý obchodník (prodávající) platí poplatek mezi 1-2% z částky nákupu v bance. Dnes existují dva typy terminálů:

  • Kontaktní – vložíte kartu a platbu vždy potvrzujete pinem
  • Bezkontaktní – kartu jen přiložíte a do 500 Kč, maximálně 3 krát za den, platíte bez zadání PINu. Jak částku tak počet povolených plateb si můžete nastavit                  na internetovém bankingu.

4.2 Platíme kartou přes internet

Pokud něco nakupujete přes internet, máte možnost zvolit platbu pomocí karty. Znamená to, že opíšete informace z platební karty do formuláře platby, např. na stránkách eshopu   a kliknete na „ zaplatit „. A právě díky tomu, že k zaplacení stačí informace z Vaší karty, je tento způsob platby jednoduše zneužitelný, pokud si jej nehlídáte. Proto jsem v předchozím článku „ Jak nastavit bankovní účet „ doporučil nastavit limity plateb přes internet a zároveň aktivovat ověřování plateb přes SMS. Doporučuji nastavit limit platby přes internet na maximálně 1000 Kč a pokud budete platit větší částku, tak si limit dočasně zvednout.

Co zadáváte při platbě online:

  1. Jméno držitele karty
  2. Číslo karty 1111 2222 333 444 666
  3. Datum expirace
  4. CVS kód

4.3 Platíme kartou „ offline terminál s žehličkou”

Platba „offline„ terminálem je dnes u nás velmi málo používaná. S tímto způsobem platby jsem se setkal jednou, kdesi v restauraci. Ovšem v USA je tento způsob platby prý stále často používaný. Abyste mohli platit v offline terminálu, musíte mít “Embosovanou” kartu, tedy číslo karty na přední straně musí být vystouplé (vyražené). Taková karta se dá do terminálu, který číslo karty propíše na formulář, kam se dopíše částka a vy poté podepíšete.

5. SIPO

„SIPO„ je služba České Pošty, díky které sdružíte několik inkasních plateb do jedné platby. Abyste mohli platit něco „sipem„, musí mít druhá strana uzavřenou smlouvu na SIPO s Českou Poštou. Nejčastěji takto lidé platí elektřinu, plyn, vodu, poplatek za televizi a rozhlas, kabelovou televizi či telefon. SIPO všechny platby sdruží a řekne Vám, kolik máte celkem zaplatit. Díky “sipu„ tak platíte jeden příkaz místo několika. Jedná se o stále dost využívaný platební způsob, i když byl aktuální před internetovou dobou. Nyní si místo “sipa„ raději nastavíte trvalý příkaz nebo inkaso a to hlavně díky internetovému bankovnictví. Nastavte si např. tři trvalé příkazy a dvě inkasa, místo jednoho „sipa„. Máte tak nad platbami větší kontrolu.

Pro aktivaci „sipa„, potřebujete vyplnit formulář České Pošty (ke stáhnutí zde, úplně dole), díky kterému získáte takzvané spojovací číslo, které slouží jako Váš identifikátor. Již delší dobu se SIPO (spojovací číslo) vztahuje k Vaší osobě nezávisle na trvalém bydlišti.

vzor formulare zadání sipo

vzor formuláře zadání sipo

6. Platba šekem

Šek jako způsob platby v Čechách není moc rozšířený. V anketě ne měšec.cz odpovědělo 8% účastníků, že tento způsob platby používá pravidelně a 14% se s ním občas setká. Šeky jsou více používané v USA, Kanadě, Velké Británii a v některých zemích EU.

Existují tři druhy šeků

  • Šeky soukromé – tento šek Vám vystaví soukromá osoba, která má bankovní účet. U tohoto typu šeku se nejčastěji řeší, jestli je krytý nebo nekrytý. Krytý znamená, že vypsaná částka je na bankovním účtu osoby, která šek vystavila. Pro soukromé šeky se nejčastěji používají šekové knížky.
  • Bankovní šeky – tento šek vystavuje samotná banka svým jménema ta ho vystaví až poté, co zaplatíte požadovanou částku bance. Díky tomu jsou tyto šeky téměř vždy kryté.
  • Cestovní šeky – nejedná se o “Pravé” šeky, tento typ šeků byl uměle vytvořen pro účely cestovního ruchu. Místa, kde takové šeky akceptují, jsou označena logem vydavatele šeků. Ti jsou například Interpayment Visa Travelers Cheques nebo American Express Cheques.

Jak se šekem platí

  1. Soukromá osoba vystaví šek
  2. Příjemce přinese šek do banky
  3. Banka ověří, zda je šek krytý
  4. Poté si banky přesunou peníze
  5. Příjemce dostane svoje peníze
  6. Otázkou zůstávají poplatky za vystavení šeku a také za to, jestli banka poslala peníze v jiné měně.

 

7. Platba pomocí SMS

Moderní způsob, jak platit za služby, je i pomocí „SMS„. Většinou se jedná o takzvané Premium SMS a běžná cena se pohybuje od 1 Kč až 99 Kč. I když dle T-Mobile jsou Premiové SMS až do 605 Kč a O2 až do 999 Kč za Premium SMS. „ SMSkou „ zaplatíte ze svého mobilního telefonu. Platba pomocí SMS probíhá tak, že dostanete kód a ten pošlete na telefonní číslo  90x xxx xx. Po odeslání Vám přijde potvrzovací SMS s informací co dál, nebo Vám přijde kód, který uplatníte dle instrukcí.

Asi nejznámější SMS platba je nákup jízdenek v MHD Praha. Pošlete SMS ve tvaru (textu) DPT24 na číslo 90206. Poté Vám přijde odpověď od MHD Praha, že jste si koupili přestupní jízdenku za 24 Kč s platností od – do. „ SMSku „ Vám potom Váš mobilní operátor vyúčtuje na měsíčním vyúčtování.

Platby pomocí „SMS„ mají ovšem velkou nevýhodu pro toho, komu platíte. Jelikož daný obchod / internetová stránka odvádí velký poplatek z SMS, kterou mu pošlete. Poplatek bývá přibližně 30-40% z ceny SMS. Díky tomu například služba placená pomocí SMS může stát o 40% více než platba pomocí platební karty. Porovnejte sami: pokud zaplatíte pomocí SMS majiteli obchodu 100 Kč, strhne se mu poplatek cca 35 Kč a pokud zaplatíte pomocí platební karty, majitel obchodu zaplatí bance 1 – 2%, tedy 1 – 2 Kč.

8. Paypal a podobné online služby

paypal_logo

Druhý moderní způsob, jak zaplatit za služby na internetu, je služba „Paypal“ a jemu podobné systémy. Paypal je platební brána, kde pokud něco prodáváte, můžete ostatním umožnit zaplatit pomocí platební karty. Když takto někdo zaplatí, peníze se přesunou na váš Paypal účet. Tímto způsobem máte na „Paypalu„ peníze a stejně můžete s „Paypalem„ zaplatit i Vy. Paypal můžete nabít / vybrat z Vašeho bankovního účtu (po ověření účtu). Paypal je hodně využívaná služba v zahraničí, kdy je často na výběr, jestli chcete zaplatit pomocí Paypal nebo platební karty.Pomocí Paypal budete nejspíše platit na ebay.com nebo podobných stránkách na internetu, nebo přijímat pokud Vám někdo (ze zahraničí) platí drobné platby pomocí Paypal.

Samotná platba pomocí „Paypalu„ (máte peníze na „Paypalu„) probíhají tak, že po zvolení platební metody Paypal, budete přesměrováni na Paypal stránku, kde uvidíte detaily toho, co kupujete. Vy zvolíte platit pomocí Paypal účtu, přihlásíte se a dáte zaplatit. Poté Vám emailem přijde potvrzení úspěšné platby.

9. Platba hotovostí

Tenhle způsob je nejstarší způsob platby, pokud nepočítáme směnný obchod. Způsob platby probíhá tak, že otevřete peněženku, vytáhnete potištěný papírek s určitou hodnotou v korunách, kterou mu garantuje Česká Národní Banka a zaplatíte. Prodávající vám vrátí nazpátek. ?